Start Aktualności Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – 26.05.2016 r.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – 26.05.2016 r.

Email Drukuj PDF


„Ciało moje jest prawdziwym pokarmem,
a Krew moja jest prawdziwym napojem.
Kto spożywa moje Ciało
i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim.
Jak Mnie posłał żyjący Ojciec,
a Ja żyję przez Ojca,
tak i ten, kto Mnie spożywa,
będzie żył przeze Mnie”.
/J 6,55-57/

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwana w tradycji ludowej Bożym Ciałem, jest obchodzona w Kościele katolickim w 60 dni po Wielkanocy. Tego dnia odbywają się uroczyste, barwne procesje do czterech ołtarzy z hostią niesioną w monstrancji. Cztery ołtarze, wyznaczające trasę procesji Bożego Ciała symbolizują cztery Ewangelie, cztery żywioły i cztery strony świata, a więc i panowanie Chrystusa nad całym światem. Przez kolejny tydzień po uroczystości obchodzona jest tzw. oktawa Bożego Ciała, w związku z czym codziennie odbywają się, w tym czasie, mniejsze procesje eucharystyczne wokół świątyń.W naszej parafii uroczystą procesję do czterech ołtarzy poprzedziła Msza Święta. W uroczystościach wzięły udział dzieci niosąc różaniec, poduszeczki i figurkę Matki Bożej i Św. Jana Pawła II oraz sypiąc kwiatki, a także dorośli niosąc feretrony i chorągwie. W procesji asystowali również strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszycu Szlacheckim i w Przyworach Dużych.

Fot. Małgorzata Sekulska

Oryginalny tekst i foto z FB.(pod linkiem więcej zdjęć)


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież